İyi Yaşa

reformer-pilates

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

pilates dersleriGünümüzde son derece popüler hale gelmiş pilates, basit anlamda basit core kaslarını güçlendiriyor ve vücuda esneklik kazandırıyor. Ancak faydaları bununla sınırlı değil. Aletli pilates ve reformer pilates gibi çeşitlerin kendi içinde farklı avantajları olsa da pilatesin temelde kalp atış hızını artırmak, kemik yoğunluğunu iyileştirmek ve sırt ağrılarını azaltmak gibi faydaları var. Çeşitli pilates tiplerinin hayatına nasıl fayda katacağını merak ediyorsan senin için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam edebilirsin.

Barre Workout Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Günümüzde farklı egzersiz türlerinin çıkmasıyla senin gibi birçok spor sevdalısı, barre workout nedir sorusunu sormaya başladı. Bir pilates türü olan barre workout; kas gelişimi, duruş, kilo kaybı, artan esneklik, azaltılmış stres ve tazelenmiş zihin gibi faydaları sunar. Seviye ne olursa olsun hemen hemen herkesin barre workout yapabileceğini biliyor muydun? Üstelik bu durum hamile kadınlar için de geçerli. Barre egzersizleri, bilhassa hamilelik sürecindeki kadınlara faydalı olur. Bu süreçte göbek büyümekte olduğundan, hamilelik döneminin yaygın sorunlarından stabilite ve dengesizliğe yardımcı olur. Ancak bu dönemdeki egzersizlerin doktor kontrolünde olması gerektiğini de hatırlatalım. Gözde Yavuzyılmaz’ın ‘Barre Pilates’ antremanlarıyla sen de harekete geçebilir ve hemen şimdi kendine uygun bir barre workout program çıkarabilirsin.  pilates

Reformer Pilates Nedir ve Etkileri Nelerdir?

Söz konusu pilates olduğunda en fazla akıllara gelen uygulamalardan biri de reformer pilates oluyor. Reformer pilatesin uygulamasında tekerlekli bir aleti ileri geri olarak hareket ettirmek ve direnç oluşturmak esas alınıyor. Farklı kombinasyonlar kullanılarak reformer pilates uygulanmış oluyor. Reformer pilates faydaları ise çeşitli alanlarda görülebiliyor. Burada kullanılan alet, vücut biçimlendirici görev üstleniyor. Burada uzun ve yağsız kasların oluşumuna yardımcı olan küçük kas gruplarının çalışması hedef alınıyor. Pilates minderi üzerinde mümkün olandan daha fazla egzersiz yapabilme fırsatını bulabilirsin. Yana ve arkaya oturmak, dizleri dengelemek, ayakları kullanmak ve uzanmak gibi çeşitli aksiyonlar reformer pilates hareketleri içinde yer alıyor. Sen de bu geniş hareket yelpazesiyle pilates saatlerinin keyfini çıkarabilirsin.

Reformer pilates nedir sorusunu soran çok sayıda kişiden biriysen yazıyı okumaya devam edebilirsin. Sen de diğerleri gibi vücudunu şekillendirmek istiyor olabilirsin. Bu pilates çeşidini sporcuların da tercih ettiğini biliyor muydun? Kas yaralanmalarını engellemek, yüksek direnç kazanabilmek gibi çeşitli amaçlar için pek çok kişi reformer pilatesi tercih ediyor. Reformer pilates nasıl yapılır diyenlerin çoğu da bu egzersizin sağladığı faydaları merak ediyor. Bu konuda yapılan birçok araştırma reformer pilatesin beden bilinci, pelvik ve spinal hizalanmayı iyileştirdiğini ortaya koyuyor. Bu şekilde sık pilates yapan birinin kasları ve eklemleri zaman içinde gelişiyor. Yanı sıra pilatesin bel ağrısını gidermek için etkili olduğu da görülmüş. Reformer pilatesin diğer faydaları ise şu şekilde;

 • Reformer pilates, rahat uygulamaya olanak tanıyan bir egzersiz. Bu egzersizde yer çekiminin daha az hissedilmesi sebebiyle fazla yorulmazsın.
 • Reformer pilates yaptığında alt karın kaslarını güçlendirebilirsin. Özellikle de doğum sonrasında göbek sarkıklığından muzdaripsen vakit kaybetmeden bu egzersize başlayabilirsin.
 • Düzenli olarak pilates yaptığında omurga kasların aktif çalışır. Bu da zaman içinde duruşunu düzeltir ve kambur görüntüsünü yok etmeye yardımcı olur. 
 • Boyun ve bel fıtığı riskleri minimuma düşer. 
 • Reformer pilates yaparak doğru nefes almayı öğrenebilirsin.
 • Düzenli olarak bu egzersizi uyguladığında stres seviyen minimuma düşer. 

Aletli Pilates Faydası ve Etkileri Nelerdir?

Son dönemlerde faydasının sıklıkla yayılması ile pek çok kişi aletli pilates nedir sorusunu sormaya başladı. Yukarıda bahsettiğimiz reformer pilates ile aletli pilatesin aynı olduğunu biliyor muydun? Aletli pilates egzersizleri ve hareketlerinin temeldeki amacı; vücudun esnemesine yardımcı olmak, denge merkezini düzeltmek, yağ yakımını kolaylaştırmak ve tüm kas gruplarını çalıştırmak. Bunun yanı sıra aletli pilates hareketleri var olan eklem, kas ve sırt ağrılarını azaltmaya da destek oluyor. Aletli pilatesi düzenli olarak yaptığında esneklik ve koordinasyon becerisi kazanabilirsin. Aletli pilatesin son derece faydalı ve çok yönlü bir egzersiz sistemi olduğu aşikâr. 

Aletli pilates ne işe yarar sorusu sorulduğunda aslında pek çok kişi zayıflama konusunu da merak ediyor. Aletli pilatesin sunduğu yararlar saymakla bitmezken, böyle bir etkisinin olup olmadığını sen de merak ediyor olabilirsin. Bir cardio egzersizi olmayan aletli pilates, aynı zamanda kalori yakılmasının hedeflenmediği bir egzersiz. Ancak bu yağ yakmayacağın anlamına gelmiyor. Düzenli olarak aletli pilates yapanlarda özellikle karın bölgesi ve bacaklar incelmeye başlıyor ve sıkılaşma gözleniyor. Tabi ki yağ yakmak için diğer pilates türlerini de deneyebilirsin. Eğer senin de böyle bir hedefin varsa Burcu Tunçok’un Pilatesle Yağ Yakımını Başlat Egzersizini uygulayabilirsin. Diğer aletli pilates faydaları ise şu şekilde;

 • Düzenli olarak aletli pilates yapanlarda daha iyi bir duruş, esneklik ve zarafet gözlenir.
 • Sırt ve bel ağrıların varsa bunların aletli pilates ile hafiflediğini görebilirsin. Yoğun çalışıyorsan mutlaka denemelisin. Bu konuda Sırt ve Bel Ağrısı İçin Etkili Egzersizler dersi sana yardımcı olabilir. 
 • Güçlü kemikler oluşturabilmek üzere direnç sağlar.
 • Aletli pilatesi hayatına kattığında kan dolaşımın hızlanır.
 • Yıpranmadan kuvvetli kaslara sahip olmana yardımcı olur. Güçlü kas sistemine sahip olabilmek üzere aletli pilatesin gücünden yararlanabilirsin. 
 • Aletli pilates faydalarından biri de bölgesel çalışabilme imkanı sunması. İncelmesini istediğin bölgeye üzerinde sıkı bir çalışmayla forma kavuşabilirsin. 
 • Bu egzersiz türü, hızlı yağ yakmak isteyenlerin de favorisi. Düzenli olarak uyguladığında kalori yakma oranının arttığını ve kaslarının güç kazandığını görebilirsin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!