İyi Yaşa

duzgun-postur-etkileri

Düzgün Postürün Yaşam Kalitemize Etkileri Nelerdir?

Düzgün Postürün Önemi ve Postür Düzeltmek için Egzersizler

Düzgün postür sahibi olmak aslında o kadar da zor değil. Kas iskelet sisteminin sabit ve hareket edilen anlarda değişen, dizilim ve düzenine ‘postür’ denir. Yaşam kalitemizin sağlıklı olabilmesi; yaptığımız egzersizlerle, sağlıklı iyi besinlerle ve vücudumuza aldığımız vitamin ve minerallere de bağlıdır. 

 postürDoğru duruş ve düzgün postür kişilerin daha iyi hissetmelerini sağlar. Bunu da düzenli egzersizler yaparak sağlayabiliriz. Bu egzersizlerde beynimize verdiğimiz komutlarla el, kol, bacak ve sırt kombinasyonlarıyla tüm bedenimizi çalıştırmak bize hem zihinsel gençlik, hem de aynada kendimizi güzel görmemizi sağlar. Bu sayede daha mutlu, kontrollü, kendine güvenli ve zarif görünürüz.

Yaptığımız doğru egzersiz çalışmaları ile omurga etrafını saran tüm kasları kuvvetlendirmeyi hedeflediğimizde, tüm omurga rahatsızlıklarını engelleyip ilerlemesini durdurabiliriz. Aynı zamanda da sakatlanmaların önüne geçmiş oluruz. Bel, boyun, diz, sırt ağrıları oldukça yaşam kalitemizi azaltır. Bu kasların gücü kuvveti bu nedenle çok önemlidir. Kaslar ne kadar güçsüz olursa o kadar omurgayı taşıyamaz hale gelir ve ağrılara sebebiyet verir. Fakat postür düzenleyici egzersizler ve kuvvet çalışmaları yaptığımızda sistemimiz daha iyi çalışır. Bu sayede hizada ve dengede kalırız, düzgün postüre sahip oluruz. Aslında hepimizin doğasında var olan gerçek güçte işte burdan gelir.

Pilates Egzersizinin Omurga Sağlığımıza Etkisi 

Eski kadim bilgiler der ki: ‘omurganız kadardır yaşınız’. Omurganız ne kadar sağlamsa bedeniniz o kadar sağlıklıdır. İnsan bedeni omurga üzerine inşaa edilmiştir. Dolayısıyla onu taşıyan kasların esnekliği ve kuvvetliliği çok önemlidir. Bu kasların güçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda vücudun mental ve fiziksel disiplinini birbiri içinde barındıran en iyi egzersizlerden biri de pilatestir.

postürPostür bedenin duruşudur ve herkesin kendine ait bir postürü vardır. İnsan yer çekimine karşı dik pozisyonda hareket eden makine gibidir ve düzgün postür için hizalanma sağlanmazsa eklemlerde aşınmalar olur. Zaman içerisinde; kullandığımız ev eşyaları, ofis ve okullarda ki oturuş şeklimiz, bilmeden yaptığımız çoğu duruş alışkanlıklarımız vücudumuzun ilerleyen yaşla beraber eğilmesine, bükülmesine ve postürün, aslında insan doğasının tersine, bozulmasına sebep olur. Bunu düzeltecek ve alışkanlıklarımızı değiştirecek tek şey orada ki kasların güçlenmesidir. Dolayısıyla omurgayı saran o kasları güçlendirdiğinizde dik durmanız daha kolay olacaktır. 

Kasın zayıf olması demek omurganı taşıyamaması demek. Kasın güçlü olması demek, omurganı dik tutabilmek bedenini kontrol etmeyi öğrenip doğru postürünü hatırladıkça gövdeni dik tutman demek. Pilates egzersizlerinin insan bedenine katkısı bu nedenlerden dolayı çok büyüktür. Bu egzersizlerle postürünü düzelterek kaslarını güçlendirecek, dolayısıyla hem yaşam kaliteni artıracak hem de eski alışkanlıklarını bırakarak yeni bir yaşam şekli kazanacaksın. Dilersen Can Aksu ile Düzgün Postür ve Dengeli Kaslar dersinde buluşarak omurga sağlığın için ilk adımı atabilirsin.

Sağlıklı bir omurga için pilates kadar yoga dersleri de oldukça önemli bir yere sahip. Omurgayı her yönde hareket ettiren Yin Yoga derslerine de bir göz atmanda fayda var.

İyi Yaşa ile Pilates Serisine buradan ulaşabilir, daha düzgün bir postüre, daha sağlıklı bir omurgaya ve daha güçlü bir bedene sahip olabilirsin.

Sevgilerimle,

Gözde Yavuzyılmaz

1 Comment

  • Çok ciddi bel ağrılarım ve skolyozum vardı, Gözde hocayla uzun süre düzenli çalıştık, gerçekten de hem agrılarıö geçti hem skolyozum hissedilir şekilde düzeldi.
    Buradan da bir kez daha teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!