İyi Yaşa

yoga

Yeni Başlayanlar için Yoga

yoga-dersleriBilinen en eski öğretilerden biri olan yoga, kökleri Hindistan’a dayanan, 5000 yıllık bir zihin ve beden pratikleri bütünüdür. Kelime anlamı olarak, “kontrol etmek, boyunduruk altına almak veya birleştirmek anlamına gelen Sanskrit “yuj” kelimesinden türemiştir. 

Yoga, günümüzde her ne kadar spiritüel bir yaklaşım olarak görülse de onu yalnızca zihin ve ruh ile sınırlamak doğru değildir. Bir dizi pratikten oluşan yoga, deyim yerindeyse bir yaşam biçimidir ve düzenli yapıldığı takdirde fiziksel olarak da pek çok faydası görülebilir.

Eğer sen de yoga ile yeni tanıştıysan bu yazımda merak ettiğin her şeyi bulabilirsin. Hazırsan başlayalım…

Yoga nedir?

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış olan Yoga, toplumdaki yaygın kanın aksine yalnızca bir dizi zihin egzersizinden oluşmaz. Yoga, insanı fiziksel ve ruhsal açıdan iyileştiren bütüncül bir yaşam biçimidir.

Kısaca yoganın faydalarından bahsetmek gerekirse;

 Fiziksel Faydaları:

 • Nefes kontrolüne yardımcı olur
 • Akciğer ve kalp sağlığını destekler
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kasları güçlendirir
 • Esnek bir vücuda sahip olmana yardımcı olur
 • Duruş bozukluklarını düzeltir 
 • Kilo vermene yardımcı olur
 • Bel ve sırt ağrılarını azaltır
 • Bağışıklığını güçlendirir

Ruhsal Faydaları

 • Stresi azaltır
 • Farkındalığı arttırır
 • Daha iyi bir uyku sağlar
 • Konsantrasyonu yükseltir
 • Özgüveni arttırır
 • Ruhsal sağlığı dengede tutar ve destekler

yoga-serisiTanışalım

Uzun ve sağlıklı bir hayat, iç huzur ve benliğine doğru bir yolculuk istiyorsan senin için hazırladığımız bu özel seriye göz atabilirsin. 

Bedenin, zihnin ve ruhunun mükemmel uyumunu, yoga esnasında hissedeceğinden hiç şüphem yok! Hadi, İlk Tanışma Dersimizle başlayalım.  

Temel Dersler

Eğer daha önce bir yoga deneyimin yoksa Yoga eğitmenimiz Fırat Tosun tarafından hazırlanan Temel Yoga Eğitimi Serisi ile aklındaki tüm sorulara yanıt bulabilir ve harika bir başlangıç yapabilirsin.

Ama sen “benim zaten yoga geçmişim var” diyorsan yine Fırat Tosun’un hazırlamış olduğu  “Günlük Yoga Pratiği” derslerini izleyerek orta seviye yoga derslerine devam edebilirsin. 

Tabi ki İyi Yaşa’da her seviye için yoga dersleri mevcut. Daha ileri bir seviyede olduğunu düşünüyorsan Yoga sayfasını inceleyerek sana uygun dersleri bulabilirsin. 

Ufak Tüyolar

Yoga seanslarına başlamadan önce sana birkaç tavsiyem olacak. Yoga yaparken:

 • Sakin, sessiz ve rahatsız edilmeyeceğin bir alan bulmalısın.
 • Zor olacak belki ama en azından bir saatliğine telefonundan ve diğer tüm elektronik cihazlarından uzaklaşmalısın.
 • Günün şafak ve alacakaranlık vakitleri, eğitmenler tarafından yoganın en verimli olduğu saatler olarak nitelendirilir. Eğer bu senin için mümkün değilse de kendin için en uygun zamanı deneyerek bulmalısın.
 • Yoga esnasında dikkatini dağıtacak hemen her şeyden uzak durmalısın. Buna su içmek de dahil. 
 • Yoga yaparken hareketlerin esnasında vücudunu sıkmayacak ve özgürce hareket edebileceğin kıyafetler seçmelisin.
 • Özellikle yeni başlayan için bazı yoga hareketleri imkansıza yakın gibidir. Bu tip hareketleri başlangıçta yapamaman tüm yoga serüvenin boyunca yapamayacağın anlamına gelmez. Böyle bir düşünceye kapıldıysan bu düşünceden hemen çık. Çünkü zamanla sen de ne kadar ilerlediğini göreceksin. 

hava-elementYüz Yogası

Klasik yoga anlayışından biraz uzaklaşalım mı? Kırışıklıkları engellemek ve daha sıkı bir görünüme sahip olmak için yüz bölgesine uygulanan bazı temel egzersizler var. Tabii bu yoga çeşidi, yalnızca dış görünümü düzeltmek için değil özellikle ödem azaltmak ve kan dolaşımını artırmak için de oldukça faydalı. Dilersen hiç vakit kaybetmeden Nihan Büyükaksu’dan temel bir Yüz Yogası dersi izleyebilirsin.

Detoks Yoga

Tıpkı yüz yogası gibi yogaya yeni başlayanlar için temel hareketleri barındıran; asıl amacı isminden de anlaşılacağı üzere “arınma” üzerine kurulu olan Detoks Yoga serimize de göz atabilirsin. Dört dersten oluşan bu mini serimizde bedenini canlandıran ve destekleyen belirli yoga pozlarını deneyimleyebilecek, özellikle nefes alış verişlerinde bilinçleneceksin. 

Yazımın başında da söylediğim gibi yoga, çok geniş bir yelpazede incelenmesi gereken bir kavram. Yapacağın yoga, zorlayıcı olabileceği gibi dinlendirici de olabilir. Ya da tamamen meditasyona yönelik… Öncelikle işe bedeninin ve zihninin hangi yoga türüne ihtiyacı olduğuna karar vermekle başlayabilirsin. Bu elbette ki dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Dilersen İyi Yaşa’da bulunan Vinyasa, KundaliniJivamukti ve Yin Yoga derslerine de bakabilirsin.

yuz yogasıİyi Yaşa’da keşfedebileceğin onlarca  yoga pratiği dersine göz atmayı unutma. Sağlıkla kal…

Yazımı beğendin mi? Daha birçok içeriğe istediğin yerde, istediğin zaman ulaşmak için mobil uygulamamızı indirmeyi unutma! İyi yaşam dair yüzlerce bilgilendirici içeriklerimiz; App Store, Google Play ve Huawei App Gallery’de seni bekliyor. Hem de bir çoğu ücretsiz!

App: www.bit.ly/iyiyasaapp

Web: https://www.iyiyasa.com/

Instagram: https://www.instagram.com/iyiyasa.app/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!