İyi Yaşa

Balık Burcu Özellikleri

Balık Burcu Özellikleri

Hassas, duyarlı ve yardımsever… Bu üç sıfat; Neptün ve Jüpiter tarafından yönetilen Balık burcunu en iyi tanımlayan özellikler arasında yer alır. Duygusal ve fedakar olmalarıyla bilinen, herkesin yardımına koşan zodyakın 12. burcunu mercek altına almaya ne dersin? Hadi, hazır Balık ayına girmişken bu burcu daha yakından inceleyelim. 

Balık ayı nedir?

Balık ayı; 20 Şubat – 20 Mart arasındaki dönem olarak adlandırılır. Bu dönem, özellikle de yeni ayın etkili olduğu 20 Şubat 2023 tarihi, Balık burcu başta olmak üzere; İkizler, Başak ve Yay gibi diğer değişken burçlar üzerinde kendini hissettirir. Tabii bu dönem, doğum haritasında bu burçların konumlandığı ev ve temalardan ötürü de bayağı bir kişinin hayat akışını etkiler.

Balık burcu özellikleri 

Dilersen tavsiyelere geçmeden önce, kısaca Balık burcunun karakteristik özelliklerinin üzerinden bir geçelim. Zodyak’ın 12. burcu olan Balıklar; yönetici gezegenlerinin de etkisiyle farklı bir havaya sahiptir ve sanattan, estetikten büyük bir haz alırlar. Bu da onları oldukça çekici kılar.

Balık’ın temaları özellikle de Neptün’den gelen; geniş hayal gücü, sezgiler ve yaratıcılık ile ilişkilidir. Bu da aslında 20 Şubat – 20 Mart tarihlerinde gündemde olacak konuları az çok açıklamaktadır. Peki, bu ayı verimli geçirmek için neler yapmalıyız? 

1- Erteleme, adım at

Yeni aylar yüksek bir başlangıç enerjisini de beraberinde getirir. Özellikle de yeni aydan iki hafta öncesi ve iki hafta sonrası da bu etkileri taşır. Bu nedenle uzun zamandır ulaşmak istediğin hedeflerin varsa bu süreç adım atmak için tam zamanıdır. Bu hedefler; yeni bir işe başlamak, giyim tarzını değiştirmek veya sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak olabilir. Bunun için işini kolay kolaylaştıracak yöntemler ve evrenin enerjisi sayesinde süreci daha kolay bir hale getirebilirsin. Örneğin “spor ve beslenme düzeni konusunda daha özenli olmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyorsan İyi Yaşa’ya göz atabilirsin. Sağlıklı bir beslenme programına geçmeden önce daha kolay kilo vermek için Hızlı Kilo Vermek ve Karbonhidrat Yemeyi Azaltarak Kilo Verebiir Miyim? videoları senin için yol gösterici olabilir. Egzersizler için ise spor yapmaya yeni başlayacaksan Yeni Başlayanlar 5: Fitness’a Giriş, belirli bir spor birikimine sahipsen de Mağarada Güçlen 1 (AMRAP) ’ ne göz atabilirsin. “Bölgesel olarak spor yapmak istiyorum” diyenlerden biriysen de 15 Günde Sımsıkı Karın dersimizi de listene ekleyebilirsin.

2- Hedeflerinin önündeki engelleri kaldır

Balık burçları değer verdikleri şeyi veya kişileri hayatları merkezine alırlar. Tutkuyla istedikleri şeye sahip olmaya çalışırlar. Ancak çabuk demoralize olabilen balıklar sorumluluk ve iş yükü fazla gelince hevesle başladıkları işleri yarıda bırakabilirler. Bu nedenle örneğin sağlıklı yaşama ve spora odaklı bir Balık burcu için yapılabilecek en iyi şey bu sürecin basit bir işleyişe sahip olması ve önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Örneğin spora meraklı bir balık burcuysan spor salonuna giderken trafikte kalmaya, aletlerin başında sıra beklemeye gelemezsin. Tabii bundan pek çok insan haz etmez ancak söz konusu balıklar olunca bu, spor yapmama nedeni dahi olabilir. Aynı şekilde sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak isteyen balık burcu kişileri acıktıkları an sağlıklı besinler hemen ellerini altında olmalı ki yorulmadan onlara ulaşabilsinler. Yani bu burç için spor yapmak değil spor salonuna gitmek için sarf edilen efor meşakkatlidir. İşte tam da bu noktada İyi Yaşa’daki videolar yardımına koşuyor 🙂 Vücudunun ihtiyacına yönelik ister Dümdüz Karın, ister Bacak, Kalça ve Üst Vücut Antrenmanı, istersen de Metabolik Kondisyon Antrenmanı’na göz atabilirsin.

Üstelik sağlıklı beslenmeye özen gösteren bir balık burcuysan da her gün aynı tarifleri uygulamak seni demoralize edebilir. Dilersen Sebzeli Lazanya, Fit Waffle veya Yulaftan Risotto tariflerini deneyerek farklı tatları keşfedebilirsin. Bu tarifler ve çok daha fazlası İyi Yaşa Mutfak’ta seni bekliyor!

3- Kendin için ara ver

Balık burçlarının en çok bilinen özellikleri duyarlı, yardımsever, empati yapabilen insanlar olmasıdır. Evet bunu sıkça duyuyoruz ve bu çok güzel bir şey. Ancak çevresi için fedakar olan ve başka insanları merkezine alabilen balıkların kendileri için de bir şeyler yapması gerekir. Özellikle de maneviyata ve ruhani olana olan meraklarıyla da bilinen bu burca sahip kişiler için yapılabilecek en güzel şey içlerine dönmeleri olabilir. Bu, bir nevi deşarj olmak şeklinde de düşünebilir. 

Tam da bu noktada yapılabilecek en güzel şey düzenli nefes egzersizi ve meditasyon yapmak olabilir. Bunun için İyi Yaşa’daki Farkındalık kategorisine göz atabilirsin. Temel Nefes Serisi, Stresten Arınma Meditasyonu, Şükran ve Şifa Meditasyonu bu süreçte sana destek olabilir. 

*Eğer kendini görmezden geldiğini ve her an etrafındaki kişiler için didinip durduğunu gözlemliyorsan bu, toksik bir dişil enerjiye de işaret ediyor olabilir. Bu noktada eril enerjinin yükseltecek çalışmalarda bulunman işine yarayacaktır. Bunun için İyi Yaşa’da “Eril Enerji Nedir, Nasıl Yükseltilir?” yazıma göz atabilir ve oradaki yönlendirmeleri uygulayarak eril – dişil dengeni sağlıklı bir düzeye çekebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!