İyi Yaşa

motivasyon

Eril Enerji Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Her insanda hem eril hem de dişil enerji bulunur. Önemli olan bunların eşit oranda olması değil, dengede olmasıdır. Bunu yin ve yang olarak düşünebiliriz. Bu dengenin bozulması sadece ilişkilerde değil hayattaki bir çok alanda zorluk yaşamana neden olur. Rekabetçi ortam, sorumluluklar, anda kalamamak, anne ve baba ile ilişkideki sorunlar gibi nedenler bu dengenin bozulmasına neden olabilen faktörler arasında yer alır. Eril enerjinin detaylarına geçmeden önce, dilersen Dişil Enerji Nedir, Nasıl Yükseltilir? yazıma da bir göz atabilirsin.

yoga-dersleriÖncelikle eril enerjinin sadece erkeklerde değil, kadınlarda da bulunduğunu söylemekle başlamak istiyorum. Bu özellikle toplumda çok fazla karıştırıldığından vurgulamakta fayda var. Eril enerjiyi erkek veya kadın olarak ayırmak değil, belirli özellikler ve davranışlarla ilişkilendirmek konuyu anlamlandırabilmen adına daha yardımcı olacaktır.

Eril enerji; zihinsel gücü, mantığı, hırsı, azmi, analitik düşünceyi ve egoyu temsil eder. Çoğunlukla harekete geçirici etkilere sahip bu enerji, modern hayatın ve günlük koşuşturmacanın tam olarak dönüştürmeye çalıştığı profil ile eşleşir. Bu da özellikle toksik eril enerji seviyesinde olduğunda sağlıksız bir rekabeti ve bencilliği beraberinde getirir. 

Sol beyni büyük bir oranda etkileyen eril enerji; çoğunlukla güçlü olmayı merkeze koyduğundan, duyguları zayıflık olarak algılar ve tahammül edemez. Bu nedenle iyi bir yaşam için erilin mantığını ve dişilin duygularını dengelemek gerekir. 

Eril enerji, günümüzün rekabetçi toplumunda hayatta kalmak için gerekli olan yetiyi verir. Planlı olmayı, sağlam hedefler belirleyip bu doğrultuda yol almayı, sorumluluk sahibi olmayı ve çözüm odaklılığı sağlar. Aynı zamanda vücudunun sağ tarafını temsil eden bu enerji, babayla olan bağ, gelecekle olan ilişki ve sorumluluklar gibi konular ile de bağlantılıdır. 

Eril enerjinin düşük olduğunu nasıl anlarsın?

Eril enerjinin çok yüksek veya çok az olması istenilen bir durum değildir. Eğer seni mutsuz eden benzer motiflerdeki olaylarla, durumlarla veya kişilerle sürekli olarak karşılaşıyorsan bu durum, enerjilerindeki dengesizliğe işaret ediyor olabilir. Böyle durumlarda (ve her zaman) kendine daha da dikkatli bakman gerekir. Enerjilerindeki dengesizlik yukarıdaki temalarla zaten kendini belli ediyordur. 

Mesela eril enerjisi yüksek olan kişileri; sonuç odaklı, sadece kendi çıkarını düşünen, hayatında duygulara yer açmayan, işkolik ve zararlı derecede hırslı olarak tanımlanabilir. Ancak tüm bu hengamede duygulara, güzelliğe ve durup bir öz’e bakabilmek de oldukça önemlidir ve bu dengeyi kurabilmek gerekir. Tam tersi olarak, eril enerjisi düşük olan kişiler ise harekete geçmekte ve aksiyon almakta zorlanan, duygusal, sorumluluklardan kaçan kişiler olarak düşünülebilir. yoga

Peki ya, eril enerji nasıl yükseltilir?

Eril enerjiyi artırmanın birçok yolu var. Dilersen, eril enerjini yükseltmek için uygulayabileceğin bu yöntemlere bir göz atalım!

1- Kararlarını kendin al: Bugüne kadar birçok konuda kararsız kalmış ve çevrendekilere danışmış olabilirsin. Ancak bu eril enerjini olumsuz etkileyen bir özelliktir. Seçimlerinin sorumluluğunu üstlen ve kendine güven. Bu, iş konusunda atacağın bir adım veya alacağını bir kıyafet dahi olabilir. Cesur ol! 

2- Harekete geç: Eril enerjini yükseltecek bir diğer şey de aksiyon almaktan geçer. Bir hedef belirle veya bir plan yap. Bu illa uzun vadeli bir durum veya büyük bir olay olmak zorunda değil. Bir günlük planlama dahi olsa hesapla ve erteleme. Örneğin, sağlığın için spora başlamak istiyor ama “doğru zamanı” bekliyor olabilirsin. Ancak o zamanın şimdiye kadar gelmediğini, doğru zamanın tam da içerisinde bulunduğun zaman olduğunu fark et. “Çok yoğunum, başımı kaşıyacak vaktim yok” deme. Kendin için zaman ayır. Evet, spor salonuna gitmek meşakkatli geliyor olabilir. Yine de İyi Yaşa uygulamasından her an her yerde spor yapabileceğini unutma! Bunun için Can Aksu ile 10 Dakika Kardiyo gibi zaman kazandıracak derslere veya Ceyda Çelikel ile H.I.I.T. ile Hızlı Yağ Yak gibi çözüm odaklı derslere göz atabilirsin. Bu sayede hem iyi olma halini deneyimleyecek, hem harekete geçerek eril enerjini yükseltecek hem de kendine zaman ayırarak dişiline katkı sağlamış olacaksın.  Kendin için bir şeyler yap ve erteleme. Harekete geç!

3- Çözüm odaklı ol: Bu işin sırrı, kendine güvenmek. Tabii ki yapabileceklerini kestirerek, mantık odaklı düşünerek ve analiz yaparak! Tüm bunlar birleştiğinde ve disiplinli olduğunda girdiğin her işin başarıyla sonuçlanacağını göreceksin. Hayatını disipline sokmak için belli başlı şeyleri bir rutine oturtmak sana yardımcı olabilir. Örneğin, iş ve eğitim hayatı gibi zorunluklarının yanında yoga ve meditasyonu da hayat rutinin bir parçası haline getirmek, seni çok daha disiplinli ve motive bir insan yapacaktır. Kendini çok zorlamadan ama ertelemeden de bu süreci başlatabilirsin. İyi Yaşa’da bulunan Yoga ile Tanışma veya Yeni Başlayanlar için Yoga derslerine göz atabilirsin. Benim zaten bir yoga geçmişim var diyorsan da Günlük Yoga Pratiği dersini hayat rutinin bir parçası haline getirebilirsin. 

meditasyon-yapmanin-faydalari4- Kişisel gelişimine zaman ayır: Kendini geliştirecek aktivitelerde bulun. Öz güveni ve öz saygını yükseltecek şeyler yap. Bu dişil enerjini yükseltecek bir etki olsa dahi, kendine güvenmene ve emin adımlar atmana da yardımcı olacak. 

Dilersen işe, kendini keşfetmekle de başlayabilirsin. Hangi konuda daha iyi olduğunu keşfederek o alanda ustalaşabilirsin. Böylece kendine olan güvenin de artacaktır. Peki ya hangi konuda iyi olduğunu henüz bilmiyor musun? Bunun için İyi Yaşa, sana oldukça yardımcı olabilecek bir platform. Eğer yemeklerinle herkesi büyülemek ve yeni tarifler denemek istiyorsan İyi Yaşa Mutfak, sana çok yardımcı olacak. Mesela, Simla Çilingiroğlu’nun tariflerinden Patlıcanlı Lazanya tam sana göre bir tarif olabilir. Atölye kısmında da yaratıcılığını geliştirebileceğin pek çok içerik mevcut. 

Hangi alana ilgi duyarsan duy, potansiyelini fark etmen ve kendini geliştirmen sana daima güven verecektir. Böylece başarma hissin pekişecek ve farklı alanlarda da istediğin şeyleri başarabileceğine inanacaksın. Üstelik dişil enerji yazımı okuduysan, orada dişilin alma enerjisinden bahsetmiştim. Eril ise verme enerjisindedir. Bu sayede kendini geliştirdiğin alanlarda çevrendekilere de paylaşımda bulunabilirsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!