İyi Yaşa

ates-elementi

Soyut olanı anlamlandırmak çoğu zaman zordur. Bunun için elementleri somut olarak örneklendirebilmek; duygular ve tutumlar üzerinden açıklayabilmek oldukça önemlidir. Bu yazımda dört elementten ilki olan ateş elementini sana daha yakından tanıtmaya çalışacağım. Bu yazımı okuduktan sonra Toprak Elementi Nedir?’e de bir göz atmanı öneririm. Eğer sen de hayatın elementler aracılığıyla sana neler anlatmak istediğini merak ediyorsan okumaya devam edebilirsin…

Öncelikle her elementin, her insanda belirli bir oranda bulunduğunu bilmelisin. Başlatan, sürdüren, ileten ve tamamlayan olarak betimlersek bu sıra; ateş, toprak, hava ve sudur. Ancak sen hangi elementinin dengesiz olduğunu düşünüyorsan pratiklerine o element üzerinde çalışarak başlayabilirsin. Bu noktada sana tavsiyem; sürekli bir şekilde pratiklerini sürdürmen ve aynı anda iki element çalışmaman. Öyleyse, ateş elementini daha yakından tanımak için yazıya geçebiliriz!

Demet Yoruç’un hazırladığı Element Yoga Serisine buradan göz atabilirsin.

Ateş Elementi

Elementleri tanımaya Ateş ile başlayabiliriz. Ateş elementi, başlatıcı bir enerjiye sahiptir. Eğer bu elementin vücudunda dengeli bir oranda mevcutsa istediğin her şeyi başlatacak enerjiye sahipsindir. Harekete geçmek sana zor gelmiyordur. Bunu; spora başlamak veya bir iş yapılacaksa onu hemen halletmek şeklinde düşünebilirsin. Ancak başladığın işleri sürdürülebilir kılmanın ateşin alanında olmadığını da belirtmem gerekir. Eğer devamlılık yoksa bu, ateş elementinin düşük olması ile ilişkilendirilmez. Bu konu, birazdan da göreceğin üzere toprak elementinin konusudur. Spor yapmaya nereden başlayacağına bilemiyorsan, 7 Günlük Egzersiz Serisine başlayarak hem ateş hem toprak elementini dengeleyebilirsin. 

Ateş elementi; maymun iştahlı olmak, odaklan(ama)mak, öfke, hırs, bencillik ve şiddet temaları ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda ateş, “ben” dediğimiz alandır. Egodur. Ancak burada bahsettiğim şey halk arasında bencillik olarak bilinen şey değildir. Ego, aslında olması gerekendir. Ne alçak gönüllü olmak ne de bencil olmak değil, “ben” diyebilmektir. Peki ya sen kendini ne kadar sayıyorsun? İyi yönlerinden ve başarılarından bahsetmekten çekiniyor, iltifatları dahi kabul edemiyor musun? Ya da her an sadece kendini düşünüyor, başkalarını hiç önemsemiyor musun? İşte tüm bunlar ateş elementinin konusudur. Sağlıklı olan şey ise bunu dengede tutabilmektir.

Ateş elementi vücutta da; el, ayak, dil, kalp ve mide gibi organlar ile temsil edilir. Konuşmak ve hareket halinde olmak yine bu element ile ilişkilidir. Üstelik, her an yenilik arayışında olmak, bir işte kalıcı olamamak, birine bağlanamamak da yine bu element ile ilgilidir. Eğer sen de ateş elementinin ne durumda olduğunu merak ediyorsan, aşağıdaki örnekler üzerinden çıkarımlarda bulunabilirsin.hiitworkout

Mesela, en iyi konuşmacıların dengeli bir ateş elementine sahip olduğunu düşünebilirsin. Dengeli bir ateş elementi; kişiye yerine göre ve etkili bir şekilde konuşabilme yetisi verir. Ancak yüksek bir ateş elementine sahip kişiler hem çok konuşur hem de kaba tabirle dillerinin kemiği yoktur. Düşük olanlar ise konuşmaktan çekinir ve bulundukları ortamlarda daha pasif kalırlar. 

Üstelik ateş elementi yüksek olan kişiler hem kendileri hem de başkaları ile sürekli bir mücadele halindedir. Her an aktiftirler. Özellikle de enerjilerini atacakları adrenalin sporlarına yönelirler. Tabii ki bu bir tesadüf değildir. Düşük olanların ise yataktan çıkmaya dahi hali yoktur, her şeyi ertelerler ve harekete geçmekte oldukça zorlanırlar. Ancak bu iki uç da dengeli bir ateş elementi ile olması gerektiği seviyeye getirilebilir. 

Peki ya ateş elementini nasıl dengeleyebilirsin? 

Her element önce kendiyle dengelenir. Bu nedenle, ateş elementini dengelemek için onun temaları üzerinden ilerlemek gerekir. Hareket halinde olmak, güç ve dayanıklılık gerektiren egzersizler yapmak bu elementini dengeleyecek etkilere sahiptir. Bunun için sana önerim, sadece vücut ağrılığını kullanarak evde kolayca uygulayabileceğin antrenmanlara bir göz atman olacak. Buna ek, kendine uygun olan diyetleri uygulayarak da ateşteki dengeyi sağlayabilirsin. Sağlıklı yiyecekleri eğlenceli ve lezzetli bir hale getirecek tarifler için İyi Yaşa Mutfak’a bakabilir ve kendine en uygun tarifi seçebilirsin. Benim sana önerim kısık veya orta ateşte pişirebileceğin Yulaflı Cızbız Köfte! Son olarak, Ateş Elementi videosunu 7 gün boyunca uygulamanın da ateşini dengelemek konusunda sana oldukça destek olacağını söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!