İyi Yaşa

oğlak burcu

Oğlak Burcu Özellikleri

yoga-dersleriGüvenilir, dürüst ve sorumluluk sahibi… Bu üç sıfat, Satürn tarafından yönetilen Oğlak burcunu en iyi tanımlayan özellikler arasında yer alır. Organize etme yeteneğine sahip ve her zaman yönetici konumunda olan bu kontrolcü burcu mercek altına almaya ne dersin? Hadi, hazır Oğlak ayına girmişken bu burcu daha yakından inceleyelim.

Oğlak Ayı Nedir?

Oğlak ayı, 22 Aralık – 20 Ocak arasındaki dönem olarak adlandırılır. Bu dönem, özellikle de yeniayın etkili olduğu 23 Aralık 2022 tarihi, Oğlak burcu başta olmak üzere, Yengeç, Koç ve Terazi gibi diğer burçlar üzerinde kendini hissettirir. Tabii bu dönem, doğum haritasında bu burçların konumlandığı ev ve temalardan ötürü de bayağı bir kişinin hayat akışını etkiler.

Oğlak Burcu Özellikleri

Dilersen tavsiyelere geçmeden önce, kısaca Oğlak burcunun karakteristik özelliklerinin üzerinden bir geçelim. Zodyak’ın 10. burcu olan Oğlaklar; ciddi, disiplinli ve kariyer odaklıdır. Yönetici gezegenlerinin de etkisiyle hem iradelidirler hem de oyunu kuralına göre oynarlar. Bu da onları oldukça etkileyici kılar.

Oğlak’ın temaları özellikle Satürn’den gelen; bilgi, anlayış, kararlılık ve sorumluluk ile ilişkilidir. Bu da 22 Aralık – 20 Ocak tarihlerinde gündemde olacak konuları az çok açıklamaktadır aslında. Peki ya bu ayı verimli bir şekilde geçirmek için neler yapmalısın?

Hedeflerini Belirle!

22 Aralık 2022 tarihinde başlayıp 20 Ocak 2022 tarihinde bitecek olan Oğlak ayı, içerisinde bir yeniay ve bir yılbaşı barındırıyor. Peki, sen 23 Ocak yeniayının pozitif etkileriyle başlayacak 2023 yılına hazır mısın? Henüz hazır olmadığını düşünüyorsan senin için birkaç tavsiyem var.

Yeni yıl, yeni başlangıçlar yapmak için en ideal dönem. Yeni yıla girerken kendine hedefler belirlemek, senin için motivasyon kaynağı olacak. Bu noktada, Oğlak burcunun planlı oluşundan ilham almak yararlı olabilir. Ayrıca, yeni yıl hedeflerini belirlerken aşağıda belirttiğim noktalara dikkat etmeni öneririm.

  • Hedeflerin sana ve hayatına uygun olsun. Kişiliğine ve yaşam tarzına uymayan hedefler için attığın adımlar sürdürülebilir olmayacaktır. Doğru hedef belirlemek, hedef belirlemenin en kritik noktasıdır.

 

  • Hedeflerin isteklerinle paralel olsun. Hedefler zorunluluk değildir. Bir başkasının senden beklentileri senin hedefin olmamalıdır. Ne istediğine karar ver ve isteklerinin peşinden git.

 

  • Gerçekçi bir hedef seç. Kapasitenin altında veya üstünde hedefler seçmek gerçekçi olmayacaktır. Kapasitenin altındaki hedefler, kolayca gerçekleştirilebilir ve başarıya ulaştığına dair bir yanılsama oluşturur. Kapasitenin üstündeki hedefler ise ulaşmanın mümkün olmadığı bir nokta için enerjini tüketmene sebep olur.

 

  • Hedeflerini kaydet. İster ajandanı, defterini ister telefonunun notlar kısmını kullanarak kendine bir hedef listesi hazırla. Yıl boyunca belirli aralıklarla listeni gözden geçir. Bu şekilde, yıl sonunda listeni incelediğinde ulaştığın ve ulaşamadığın hedeflerini görme ve geçirdiğin yılı değerlendirme imkânın olacak.

 

 

  • Son olarak, kendine inanmayı ve hayal etmeyi unutma. Hayal edebildiğin ve gözünde canlandırabildiğin her hedef gerçek olma ihtimali taşır. İstikrarlı hayal hakikattir!

Hedeflerine Emin Adımlarla İlerle!

Hedeflerini belirledikten sonra geriye sadece onları hayata geçirmek kalıyor. Fakat birçok kişi bu noktada takılıyor. Yeni yıl öncesi hedefler belirleniyor ancak yıl içerisinde zaman ilerledikçe bu hedefler için atılan adımlar yavaşlıyor ve hatta sonlanıyor. Sonuç olarak ise hedefler, birer hayal olarak kalıyor. Peki, hedeflerimizi gerçekleştirmek için ne yapmak gerekiyor? Bu noktada Oğlak burcunun kararlı ve sorumluluk sahibi oluşundan ilham almamız gerektiğini düşünüyorum. Oğlak yeniayının da etkisiyle, 2023 yılının ilk günleri bize hedeflerimize emin adımlarla ilerlemek için olanak sunuyor.

Örneğin, yoga yapmak istiyor ama bir türlü başlayamıyor musun? Ya da başlıyor ancak devamını getiremiyor musun? Bu hedefini sürdürülebilir kılmak için adım adım ilerlemeni öneriyorum.

İlk adım olarak kendine bir yoga programı oluştur. Bu program için seçtiğin derslerin online platformlar üzerinden erişilebilir olması her an her yerde gerçekleştirilebilmesi açısından avantajlı olacaktır. Belirlediğin derslerin seviyene uygun olduğundan emin ol. Daha önce hiç yoga yapmadın diyorsan Yoga ile Tanışma dersi ile rahatça yogaya başlayabilirsin. Bu ders, başlangıç seviyesi dahil olmak üzere yoga yapmak isteyen herkese uygundur.

İkinci adım olarak yogayı günlük rutinine dahil etmeni öneririm. Günden güne ders süreni arttırarak ilerleyebilir ve alışkanlık kazanabilirsin. Bu noktada Günlük Yoga Pratiği dersi senin için iyi bir tercih olacaktır. meditasyon-yapmanin-faydalari

Eğer yeni yıl için daha hareketli hedefler koymak istiyorum diyorsan İyi Yaşa’da bulunan Kardiyo Hiphop ve Hopi ile 80’ler Aerobik Serisine bakabilir, daha zorlayıcı hedefler istiyorum diyorsan da Metabolik Kondisyon Antrenman Serisine göz atabilirsin.

Son adım olarak, motivasyonunu yüksek tut. Tüm hedeflerde olduğu gibi düzenli yoga yapma hedefinde de motivasyon çok önemli. Yoga pratiklerinin sonunda hissedeceğin rahatlık, esneklik ve dinginliği düşünerek kendini motive edebilirsin. Ayrıca, İyi Yaşa’da yer alan meditasyon pratikleri ile yoganın ruhsal ve zihinsel etkilerini destekleyebilir ve motivasyonunu yükseltebilirsin. Örneğin Güne Canlı Başlama Akışı gün içerisindeki hedeflerini gerçekleştirmek için ihtiyacın olan motivasyonu ve enerjiyi sağlayacaktır.

Hedeflerin Gerçek Olsun!

2023 yılına doğru ilerlerken doğru hedef belirleme ve hedeflerini gerçekleştirme konusunda seni harekete geçirebilmeyi umuyorum. Hedeflerini belirlemek için ihtiyacın olan; kâğıt, kalem ve sensin. Satürn’den gelen kararlılık ışığın olsun, 2023 yılında hedeflerin gerçek olsun. İyi yaşa, sağlıkla kal!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!