İyi Yaşa

meditasyon nedir?

Günlük hayatın stresinin giderek artığını biliyoruz – fakat bu gibi dönemlerde bütün bu tempodan ve yanında getirdiği olumsuzluklardan kaçabilmek için başvurabileceğin birçok yöntem bulunuyor! 

Kimi sessiz bir ortamda kitap okumayı tercih ediyorken kimi de uzun yürüyüşlere çıkmayı diğer tüm aktivitelere tercih edebiliyor – fakat stresle mücadele ve sakin bir moda girebilme için önerilen bütün bu yöntemler arasında öne çıkan bir tanesi dünyanın her yanından takipçi toplamaya ve sürekli popülerliğini artırmaya devam ediyor: Meditasyon yapmak.

Meditasyon Nedir?meditasyon-yapmanin-faydalari

​​Meditasyonu, bireyin dikkatini ve farkındalığını eğitmek ve zihinsel olarak açık, duygusal olarak sakin ve istikrarlı bir duruma ulaşmak için zihnini belirli bir nesneye, düşünceye veya faaliyete odaklamak gibi bir teknik kullandığı bir uygulama olarak tanımlayabiliriz. Her gün milyonlarca kişinin uyguladığı bu yöntem giderek daha da önemli bir stresle mücadele yöntemi olmaya başladı, ve uzmanlar her geçen gün meditasyon yapmanın bilinmeyen avantajlarını tespit etmeye devam ediyor.


İşte biz de bu yüzden bu yazımızda meditasyonu derinlemesine incelemek istedik. 

Meditasyon, Tarihi ve Faydaları

Meditasyon, yüzyıllardır var olan eski bir kişisel bakım uygulaması ve temelde diğer dikkat dağıtıcı unsurları göz ardı ederek zihni belirli bir düşünce veya nesneye odaklanmayı içeriyor. Meditasyonu hayatına tam anlamıyla sokmak stres seviyelerini azaltmaya, konsantrasyonu artırmaya ve iç huzuru geliştirmeye yardımcı olabilir.

Meditasyon genellikle farkındalığı artırmanın ve iç huzuru geliştirmenin bir yolu olarak ön plana çıkıyor, oturur pozisyonda veya yürüyüş ya da yoga gibi aktiviteler sırasında da yapılabildiği için hayatın her anında sana eşlik edebiliyor. Meditasyon, fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamanın yanı sıra günlük hayata dair kaygıyı azaltmaya, konsantrasyonu artırmaya ve güne mutlu devam etmeye de yardımcı olabilir. 

Meditasyonu hayatına dahil et!

Eğer sen de meditasyonu hayatına entegre etmek istiyorsan sana ve yaşam tarzına en uygun, doğru meditasyon türünü bulmak oldukça önemli. Pek çok faydası olan bu kadim uygulamanın günümüzde hala popüler olması şaşırtıcı değildir – ve bu durumun en önemli sebeplerinden biri de meditasyonun pek çok farklı kültüre, yeterliliğe ve talebe yönelik farklı şekil ve türleri olması! 

İsterseniz gelin bazı popüler ve etkili meditasyon türlerine kısaca bir göz atalım!

Meditasyon Çeşitleri Nelerdir?

Meditasyon, dinleri, kültürleri ve benzer farklılıkları aşan, insanlığın ortak değerleri arasında yer alan bir kavram – bu sebeple tek başına veya bir grup ortamında yapılabiliyor ve sadece birkaç dakikadan birkaç saate, hatta kimi dirençli insanlar için birkaç güne, kadar sürebiliyor. 

Aşağıda sayılan meditasyon çeşitleri ve yöntemleri sınırlayıcı bir liste değil, sadece bazı popüler meditasyon yöntemlerini içeriyor, meditasyonun çok daha çeşitli metodları bulunuyor – senin favori meditasyon metodun yer almıyorsa yorumlarda belirtebilirsin 🧘!

Birçok meditasyon pratiğine bu linkten ulaşabilirsin!

 1. Farkındalık meditasyonu:

  O ana odaklanmak, düşüncelerinizin, hislerinizin ve duyumlarınızın farkında olmak ve onları yargılamamayı temeline alan bir meditasyon tür. 

 2. Yoğunlaştırıcı meditasyon:

  Zihni sakinleştirmek için bir mantra veya nefesiniz gibi tek bir referans noktasına odaklanmaya çağıran bir metod. Derin bir konsantrasyon ve sessiz bir ortam gerektiren yoğunlaştırıcı meditasyon, belki de en bilindik meditasyon metodlarından biri!

 3. Hareket meditasyonu:

  Zihni odaklamak ve dikkati şimdiki ana getirmek için fiziksel hareketi kullanmayı hedefleyen bir meditasyon çeşidi. Meditasyon yapmak isterken vücudunu daha etkili kullanmak isteyenler için birebir! Dans meditasyonu dersleri için bu linke tıkla!

 4. Şefkat meditasyonu:

  Kendine ve başkalarına karşı nezaket ve şefkat duygularını yönlendirmeyi içeren bir meditasyon biçimi. 

 5. Mantra meditasyonu:

  Zihni odaklamak ve bir rahatlama durumuna ulaşmak için belirli bir kelimeyi veya cümleyi tekrarlama yöntemi.

 6. Görselleştirme meditasyonu:

  Bedeni ve zihni rahatlatmak için sakinleştirici sahnelerin görselleştirilmesini içeren bir meditasyon biçimi.

 7. Çigong:

  Fiziksel duruşları ve hareketleri nefes egzersizleri ve farkındalık teknikleriyle birleştiren eski bir Çin uygulaması. Giderek popülerleşen ve tüm dünyada uygulanmaya başlayan meditasyon türlerinin arasında yer alıyor!

 8. Yoga:

  Sağlık ve esenlik için duruşları, nefes egzersizlerini ve meditasyonu birleştiren fiziksel ve zihinsel bir uygulama. Yoga, belki de en popüler meditatif uygulamalarından biri  ama tam olarak meditasyon olduğundan da bahsedemeyiz. Meditasyon ve yoga arasındaki benzerlikleri ve farkları açıklayan bu yazımızı okuyarak ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsin!

 9. Zen meditasyonu:

  İç huzuru elde etmek için sessizce oturmayı ve nefese odaklanmayı içeren bir Budist meditasyon biçimi. Oldukça kadim ve popüler bir meditasyon türü!

Bu kadar fazla meditasyon çeşidi varken sana sadece geriye sadece herhangi birini seçmek, onu uygulamak ve hayatına katabileceği avantajlardan faydalanmak kalıyor! 

meditasyon-yapmanin-faydalari

iyi yaşa. app 

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşamı keşfetmeye hazır mısın? Bu ve benzeri daha birçok içeriğimize istediğin yerde istediğin zaman ulaşmak için İyi Yaşa mobil uygulamamızı indirmeyi sakın unutma! Fitness’tan yogaya, sağlıklı beslenmeden meditasyona kadar eğlenceli ve bir o kadar da bilgilendirici içeriklerimiz için www.iyiyasa.com adresini ziyaret etmeyi unutma!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!