İyi Yaşa

avokadonun-yararlari

Avokado Tüketmen için 7 Neden

yemek-tarifleriDüşük şeker oranına sahip, yüksek miktarda lif içeren, vitamin ve mineral bakımından zengin olan sağlıklı yağ. Evet, avokadodan bahsediyorum! Günümüzün popüler meyvelerinden biri olan avokado, yüksek besin değerleri ile tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır. Sen de birçok faydası bulunan avokadoyu hem cilt bakımında hem de yemeklerinde kullanabilirsin. Hala ikna olmadın mı? İşte avokadonun şaşırtıcı 7 etkisi!

– Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo verme sürecindeysen öncelikle lif tüketimine dikkat etmen gerekir. Avokado da hem doyurucu olan hem de vücutta yavaş sindirilen lif bakımın

dan oldukça zengindir. Böylelikle kilo vermende sana oldukça destek olur. Dilersen, düzenli olarak egzersiz yaptığın kilo verme sürecini avokadolu tarifleri tüketerek daha da hızlandırabilirsin. Böylece sıkıcı diyetlere de son vermiş olursun. Dilersen İyi Yaşa Mutfak’ta senin için hazırladığım tarifler ile avokadoyu birçok farklı şekilde tüketebilirsin. Üstelik, yazının sonunda avokadoyla hazırlayabileceğin birkaç tarif de mevcut!

cilt-bakimi

– Cildi güzelleştirir

Avokado, birçok güzellik ürününün temel bileşeni arasında yer alır. İçerdiği C ve E vitaminleri sayesinde cildini güzelleştirir. C vitamini, vücudundaki kolajen ve elastin üretimini destekler. Böylece, cildinin sıkılaşmasını ve esneklik kazanmasını sağlar. E vitamini ise cildindeki UV hasarının azaltılması açısından oldukça faydalıdır. Sen de cilt bakım rutinine avokado içeren ürünleri katarak cildini daha da güzelleştirebilirsin! 

avokadonun-faydalari-nelerdir

– Böbrek sağlığını korur

Avokado, potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Potasyum da hücre ve organlar için sağlıklı bir sıvı dengesi sağlar. İyi bir sıvı dengesi böbreklerin daha iyi çalışmasını destekler. Bu nedenle böbrek sağlığın için avokado tüketmen oldukça önemlidir. 

– Osteoporozu engellemeye yardımcı olur

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz; kemik yapısının zayıflaması veya kemik kütlesindeki azalma şeklinde ortaya çıkar. Avokadonun içerdiği potasyum ve K vitamini kemikleri güçlendirerek osteoporozu engellemeye yardımcı olur. 

– Kötü huylu kolesterol seviyesini düşürür

Yüksek miktarda kötü huylu kolesterol, damar tıkanıklığına kadar uzanan bir dizi problemi de beraberinde getirir. Yapılan bir araştırmaya göre, avokadoyu düzenli olarak tüketen kişilerin kötü huylu kolesterol (LDL) seviyelerinde %20 oranda düşüş gözlenirken; iyi huylu kolesterol (HDL) seviyelerinde ise %11 oranında artış olduğu gözlemlendi.* Bu nedenle kolesterol hastalarının avokado tüketmesi önerilir. (Düzenli bir tüketim için doktoruna danışabilirsin)

– Göz sağlığı için oldukça önemlidir

avokadonun-faydalari

Vücudun lutein üretemez. Bu nedenle özellikle avokado gibi lutein bakımından zengin besinler tüketmen göz sağlığın için oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre, vücudunda yeterli miktarda lutein bulunan kişilerde sarı leke ve katarakt gibi hastalıkların daha az rastlandığı gözlemlenmiş.

– Kansere karşı koruyucu etkisi bulunur

Avokado; antioksidan ve antienflamatuar olma özelliği ile kanserle mücadele sürecinde tüketilmesi gereken besinlerin başında yer alır. İçerdiği biyoaktif fitokimyasallar ile düzenli olarak tüketildiğinde vücuda birçok faydası bulunur. Üstelik yapılan araştırmalara göre avokado, içeriğindeki lutein ile prostat kanserinin; oleik asit ile meme kanserinin yayılmasını engeller.**

Avokadoyu kullanabileceğin birkaç tarif önerisi

Kimileri avokadoyu tek başına tüketmeyi tercih etmiyor. Eğer sen de avokadonun faydalarından etkilendiysen ama tadını beğenmiyorsan endişelenme. İyi Yaşa Mutfak’tan avokadoyu kullanabileceğin lezzetli alternatiflerle geldim. Öyleyse tariflere geçelim!

– Kahvaltı önerileri: Yumurta Dürüm – Fırında Avokadolu Yumurta

İçerisinde hiçbir karbonhidrat bulunmayan yumurta dürüm seni çok şaşırtacak! Omlet formunda pişireceğin yumurtanın içine ekleyeceğin avokado ve hindi füme ile oldukça lezzetli bir kahvaltı elde edeceksin. 

Bir diğer tarif ise; fırında avokadolu yumurta. Özellikle yumurtayı tek başına yemek istemeyenler için oldukça tercih edilir bir alternatif olabilir.

Avokadoyu içmeye ne dersin?

Şimdi de ferahlatıcı bir smoothe tarifiyle geldim! Salatalık, avokado, elma, bal ve naneden oluşan bu tarif ile avokado ihtiyacını keyifle karşılayabileceksin. 

– Makarnaya sağlıklı bir alternatif: Kabak Makarna

Makarna daima güzel bir seçenektir! Eğer sen de klasik makarnalardan sıkıldıysan ve kendin için sağlıklı bir alternatif arıyorsan kabak makarna tarifi sitede seni bekliyor!

 

* https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191028104136.htm

** https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2032489

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fitnessdan yogaya, meditasyondan farkındalığa alanında en iyi eğitmenlerin buluştuğu İyi Yaşa’ya hemen üye ol!

İyi Yaşa Bülten

İndirimlerden ve yeniliklerden haberdar olmak için bültenimize abone ol!